Новий сезон «Політичних студій» стартував з підсумків 2020 року: долучилася нардепка-студентка Яна Зінкевич - Факультет гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій

Новий сезон «Політичних студій» стартував з підсумків 2020 року: долучилася нардепка-студентка Яна Зінкевич

Факультет гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій > Новини кафедри політології > Новий сезон «Політичних студій» стартував з підсумків 2020 року: долучилася нардепка-студентка Яна Зінкевич

7 грудня 2020 р. за ініціативи кафедри політології Університету Григорія Сковороди в Переяславі та Інституту політичних та етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України в рамках відновленого проєкту «Політичні студії» відбувся Всеукраїнський круглий стіл на тему «Українська державність в період викликів 2020 року». У ньому взяли участь близько 20 осіб, у тому числі й народна депутатка України, українська медик-доброволець, студентка університету Яна Зінкевич.

У 2013 році, як реакцію на передумови повалення режиму Віктора Януковича та події Революції Гідності в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі було засновано політологічний проєкт «Політичні студії», який було задля обговорення суспільно значимих проблем в Україні, зустрічей з носіями різних політичних культур, партійних ідентичностей та експертних думок, врешті – створення творчих проєктів, спрямованих на розвиток політичного мислення українців. Як завжди, протягом кількох років активними учасниками жвавих вечірніх дискусій, які відбувалися у авдиторіях університету, ставали спраглі до нових знань та обговорень студенти, передусім,  історики та політологи, а також аспіранти й співробітники нашого  університету, містяни які завжди цікавилися сучасною політикою і мали активну громадянську позицію.

Протягом півтора року, не в останню через пандемію, офлайнове проведення зустрічей в рамках проєкту було унеможливлене, а відтак «Політичні студії», насамперед, провадили свій поступ як мережева сторінка, де нині публікуються думки, погляди і коментарі, оригінальні фото і відео сюжети про українську політику, які інформують громадськість про перебіг політичних подій в країні та світі.

Врешті, всьому хорошому, раніше чи пізніше, звично повертатися, а відтак щойно у організаторів з’явилася найменша змога і передумови, проєкт знову було реанімовано в звичному форматі – перша зустріч, яка близько опівдня розпочалася у 106 аудиторії й була покликана надати висновки політичних процесів та тому нагромадженню проблем, які спіткали Україну протягом 2020-го року. Зважаючи на карантинні обмеження, усі двадцять учасників мали при собі маски та інші засоби протиепідеміологічного захисту. На вході до університету усім зробили температурний скрінінг.

Зустріч відкрив доктор історичних наук, декан факультету гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій університету Віталій Коцур, після чого проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності університету кандидат історичних наук, доцент Василь Дудар наголосив на тому, що такі дискусійні майданчики як «Політичні студії» в умовах сьогодення є надзвичайно актуальними, адже попри плин часу, перед Українською державністю з року в рік постають нові виклики, які несуть загрозу її існуванню. «Саме такі заходи допомагають актуалізувати ці виклики, більш ґрунтовно розкрити їхню природу та підвищити інтерес у молоді до суспільно-політичного життя країни» – переконаний Василь Леонідович.

На далі слово тримала українська медик-доброволець, командирка Медичного батальйону «Госпітальєри» Народна депутатка України IX скликання, голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни, секретар Комітету, голова підкомітету з питань військової медицини Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Яна Зінкевич. Не може не тішити той факт, що, віднедавна, вона є студенткою нашого університету і нині наполегливо здобуває новий для себе фах – політологині.

Під час виступу зі своєю доповіддю, одна з наймолодших народних обраниць оглянула та проанізувала епідеміологічну ситуацію, яка склалася у Збройних Силах України у 2020 році, насамперед закцентувавшись на засобах профілактики та боротьби з COVID-19. Зокрема, Яна звернула увагу на прорахунки у державній політиці щодо реагування керівництва держави на поширення коронавірусної пандемії в Україні. Серед інших виокремила вивіз засобів індивідуального захисту за кордон; часту зміну керівництва Міністерства охорони здоров’я; не зовсім якісну підготовку медичних закладів України до прийняття тяжких пацієнтів; нераціональне використання коштів виділених на боротьбу з COVID-19; завчасне введення карантинних обмежень та прорахунки в інформаційному супроводі цих процесів.

Аналізуючи ситуацію, пов’язану з поширенням коронавірусу в Збройних Силах України Яна Зінкевич зауважила, що нині ситуація в лавах захисників нашої Батьківщини є безпечною, адже це здебільшого закрита від зовнішнього контактування система. Яна звернула увагу на те, що на випадок кризової ситуації, пов’язаної з COVID-19, керівництво держави поки не розглядає питання залучення військових (окрім сил Національної Гвардії України) для ліквідації її наслідків. «А втім, у випадку такої необхідності, для ліквідації небезпеки будуть залучені військові медики й розгорнуто мобільні військові шпиталі, якщо їх буде чим обладнати» – переконана Зінкевич.

Видається, її виступ якнайкраще заклав проміжну лінію зібрання – підсумовування та узагальнення тих викликів, які постали перед Україною у 2020 році, і попереду у Яни якнайкращі роки навчання в сковородинівській альма-матер.

Проте зустріч тривала далі, й наступною для обговорення була представлена тема «Плівки Деркача» як засіб маніпуляції у стосунках між Україною та США». У ході розкриття доповіді кандидат історичних наук, старший викладач кафедри політології Леся Коцур коротко зупинилась на біографії одіозної постаті Андрія Деркача, який просуває проросійські наративи в українському суспільно-політичному просторі. Вона закцентувала увагу присутніх на тому, що за допомогою незрозумілих звукозаписів Деркач прагнув збурити суспільні настрої в українському та американському соціумі, а також дискредитувати таких політичних діячів як Джо Байден та Петро Порошенко. Леся Михайлівна прослідкувала поетапність реалізації цієї політичної технології та реакція на «плівки» українського суспільства й проросійських пропагандистських ЗМІ.

Наступним до слова було запрошено аспірант Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, випускник та співробітник університету Максим Левченко, який, серед інших студентів, був серед тих, хто, в роки свого навчання на спеціальності «Політологія», закладав початки та формував перші кроки поступу проєкту. Нині він привітав присутніх з тим, що «Політичні студії» повертаються до звичного режиму, а у своєму виступі на тему «Поступ українських ЗМІ у 2020 році» проаналізував найбільш популярні засоби масової інформації серед українського населення у 2020 р. При цьому він підкреслив, що вагомий вплив на думки населення у цьому році мали соціальні мережі та регіональні й місцеві ЗМІ, які дещо перевершили рівень довіри ніж загальнонаціональні. Максим ґрунтовно проаналізував висвітлення українськими медіа таких тем як поширення коронавірусу та місцевих виборів, висвітлення ситуації в Білорусі. Значну увагу в його доповіді було приділено аналізу замовного матеріалу, джинси та фейків, які були присутні в українських медіа протягом цього року.

Зважаючи на обмеженість часу проведення, крайнім слово тримав ще один аспірант Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, старший лаборант кафедри політології нашого університету Олексій Остапчук, який приділив увагу аналізу конституційної кризи та її наслідкам для української державності. Висвітлюючи тему «Суддівська індульгенція в період наростаючої кризи судової гілки влади» Олексій нагадав про найбільш одіозні рішення, які приймались суддями та наголосив на корумпованості української судової системи та безкарності суддів.

Підсумовуючи зустріч, присутні дійшли висновку, що усі виклики, які постали перед Україною у 2020 році мають глибоке історичне коріння й справді несуть більш ніж чималу загрозу існуванню Української держави, а їх вирішення потребує чітких та послідовних підходів задля виходу з цієї ситуації.

Пообіцявши присутнім вже незабаром повернутися з циклом нових зустрічей організатори подякували усім, хто в умовах дедлайнів передсвятя та пандемії долучився до цієї цікавої, змістовної і вкрай важливої розмови.

Поміж тим, по завершенню зустрічі журналіст університету записав розмову з Яною Зінкевич інтерв’ю, яку, ближче до завершення року, можна буде побачити та навіть почути на сайті університету – дочекайтеся, позаяк у ході розмови Яна докладніше розповіла про те, як потрапила до університету, що змотивувало її обрати фах політолога, поділилася думками щодо того, як вона оцінює виклики які постали перед Україною у 2020 році та який прогноз дає державі на 2021 рік.

Леся Коцур (за матеріалами прес-служби університету)

Leave a Reply

Перейти до вмісту