За участі представників факультету в Переяславі обговорювали роль міста у соборності Української держави - Факультет гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій

За участі представників факультету в Переяславі обговорювали роль міста у соборності Української держави

Факультет гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій > Новини кафедри публічного управління та адміністрування > За участі представників факультету в Переяславі обговорювали роль міста у соборності Української держави

Наприкінці минулого тижня, 22 січня, у День Соборності України за активної підтримки і участі Переяславської міської ради, НІЕЗ «Переяслав» та Університету Григорія Сковороди в Переяславі було проведено круглий стіл «Роль Переяслава у Соборності Української Держави». Захід репрезентував сучасне бачення ролі Соборності в націєтворчих та державотворчих процесах в Україні, на ньому проговорювалася історична і сьогоденна значимість свята, сучасні підходи до патріотичного виховання молоді.

Захід відбувався в новому залі засідань Переяславської міської ради (вул. Б. Хмельницького, 53) з дотриманням усіх протиепідеміологічних вимог та завдячуючи мультимедійним онлайн-засобами, до нього долучилися науковці, представники органів місцевого самоврядування, політики та громадські діячі, і, звісно ж, представники факультету гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій та його кафедр. Вітальні слова виголошували міський голова Переяслава Вячеслав Саулко, доктор політичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, український політик та громадський діяч, лідер політичної партії Громадський рух «Рідна країна», очільник Фонду Миколи Томенка «Рідна країна» Микола Томенко; кандидат історичних наук, доцент, генеральний директор Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олексій Лукашевич та доктор історичних наук, професор, декан факультету гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», старший науковий співробітник відділу національних меншин інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України Віталій Коцур.

У ході свого виступу міський голова Вячеслав Саулко зауважив, що одним із найважливіших питань місцевого значення є відбудова та реставрація української святині – Собору Івана Мазепи; український політик і громадський діяч Микола Томенко лаконічно узагальнив власну розвідку щодо суспільно-політичної ситуації упродовж місяця до і стільки ж після знаменної події взимку 2019 року, а також наголосив на особливостях формування та здобуття соборності і незалежності української держави. Надалі керівник міста, музеїв та гість зі столиці обговорили ідеї та можливості щодо відновлення, у найближчі кілька років, історичної спадщини в середмісті Переяслава. Микола Томенко наголосив, що зробить все від нього можливе, щоб історична частина Переяслава увійшла до об’єктів спадщини ЮНЕСКО. Зазначимо, що Микола Томенко вже давно підтримує наше місто, і навіть у цей день привіз з собою знімальні групи кількох загальнонаціональних телеканалів аби ті висвітлили сюжети про наше місто та його музейну спадщину.

Велику вагу у цей день мала й подальша робота круглого столу до якого долучилися численні волонтери, учасники Революції Гідності, представники Інституту політичних та етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України, Інституту історії України НАН України, наукові співробітники НІЕЗ «Переяслав», науково-педагогічні працівники та здобувачі з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного лінгвістичного університету, Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Луганської державної академії культури і мистецтв та, звісно ж, Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Слід зазначити, що доповіді сковородинівців, які переважно репрезентували факультети гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій та історичної і соціально-психологічної освіти, вирізнялися особливою гострою та актуальністю та стосувалися різновекторною навколосвятковою тематикою проукраїнського спрямування.

Не обійшлося у день свята і без подарунків, адже в ході зустрічі від фонду Миколи Томенка активним жителям громади було вручено пам’ятні нагороди – книги гостя та «Українські щорічники» – ділові щоденники, які видаються з 2012 року й де розміщена цікава статистична інформація, на кожний день запропоновано афоризм дня, який пов’язаний з творчістю визначної особистості, що народилася в цей день, або зі своєрідною тематикою дня. Серед інших їх отримали і представники нашого закладу – декан факультет гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій, доктор історичних наук, кандидат політичних наук, доцент, професор кафедри публічного управління та адміністрування Віталій Коцур та викладачка кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін факультету історичної і соціально-психологічної освіти Руслана Потапенко.

Принагідно, переяславський інтернет-канал «proSLAV – в серці Переяслава» транслював цю подію наживо – переглянути запис можна тут.

На цьому святковий день не було завершено, адже в університеті було розгорнуто онлайн-виставку «За незалежність, волю і соборність» до Дня Соборності  України та прийдешнього Дня  Героїв Небесної Сотні. Вона показує героїзм та жертовність українців у боротьбі за соборність та незалежність України на прикладі героїчних вчинків кращих  представників української нації, зокрема, наших земляків й розкриває етапи боротьби за незалежність та соборність України різних періодів: шляхи соборності й незалежності 1917-1991 рр., Революції Гідності 2013-2014 рр., російсько-української війни на Сході України сьогодні, висвітлює роль переяславців у державотворчих процесах становлення України та волонтерському русі, ознайомлює з науковою, громадською та волонтерською діяльністю патріота України Ярослава Потапенка. Там демонструються копії документів 1918-1919 рр., фотодокументи,  речові експонати передані мешканцями Переяславщини, які були учасниками Революції гідності й АТО.

Серед кураторів експозиції: провідний науковий співробітник науково-дослідного філіалу «Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини», Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», кандидат філософських наук Віта Бова; старший науковий співробітник Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Леся Гладун; молодший науковий співробітник науково-дослідного філіалу «Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини» Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Ірина Дунайна; старший науковий співробітник Музею українського рушника Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Наталія Заїка та декан нашого факультету, доктор історичних наук, професор, старший науковий співробітник відділу національних меншин інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України Віталій Коцур.

Зазначимо, що виставка буде відкрита для огляду з 29 січня по 20 лютого 2021 року. Невдовзі в онлайні можна буде переглядати віртуальну екскурсію та дистанційно ознайомитися з її матеріалами.

Максим Левченко, за матеріалами ЗМІ

Leave a Reply

Перейти до вмісту